Psychoterapeuta Kraków

Każdy z nas boryka się z problemami dnia codziennego.
Czasami są to większe, czasami mniejsze problemy. Zdarzają się jednak sytuacje, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Czy warto skorzystać z psychoterapii? Nie warto czekać Nie z każdym problemem możemy poradzić sobie samodzielnie.

W takiej sytuacji warto poszukać pomocy kogoś, kto jest w stanie nakierować nas na rozwiązanie.

Psychoterapia jest sposobem na poznanie siebie oraz metody wyjścia z problemów.

Już przyznanie się do tego, że ma się problem, z którym nie jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić, to ogromna odwaga.

Jest to również pierwszy krok do wyjścia z problemu.

Uzmysłowienie sobie, że problem istnieje i trzeba z nim walczyć to początek bardzo długiej i wyboistej drogi.

Samemu czy w grupie? Pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem psychoterapii jest sposób, w jaki pacjent chce pracować.

Psychoterapia może odbywać się na spotkaniach indywidualnych bądź w grupach.

Część pacjentów uważa, że spotkania z terapeutą to tak osobista sprawa, że powinny odbywać się wyłącznie w obecności terapeuty.

Dla wielu osób jednak idealnym rozwiązaniem jest terapia grupowa, gdzie z innymi osobami mogą podzielić się swoimi odczuciami i wątpliwościami.

Terapia grupowa to również szansa na zobaczenie sukcesów innych pacjentów i nabranie wiary we własną moc. Sukces innych pacjentów może wzmacniać. Dać wiarę, że skoro komuś się udało, to może i mi się uda. Wybór terapii jest uzależniony od preferencji oraz charakteru pacjenta.

Jest on niezmiernie ważny, by pracować w sprzyjających warunkach.Zajęcia grupowe w wielu przypadkach potrafią dawać znakomite rezultaty.

Psychoterapia bardzo często z nich korzysta, ponieważ wielu osobom pomaga możliwość podzielenia się swoimi problemami z innymi, bezstronnymi uczestnikami zajęć. Terapia grupowa dzielona jest zwyczajowo na kilka rodzajów. Można ją podzielić na grupy otwarte oraz zamknięte. Grupa otwarta charakteryzuje się tym, że trwa cały czas.
Uczestnicy mogą do niej dołączyć na każdym etapie.

Oznacza to, że wielu nowych uczestników jest na zupełnie innym poziomie terapii.

Nowe osoby mają możliwość korzystania z doświadczeń starszych stażem uczestników. W przypadku grupy zamkniętej wszyscy uczestnicy rozpoczynają terapię w tym samym momencie, znajdują się na tym samym poziomie terapii. Optymalna liczba uczestników powinna oscylować w okolicach 9 lub 11. To gwarantuje kameralną atmosferę oraz komfort wypowiedzi dla każdego uczestnika.

Terapia grupowa przynosi rezultaty w określonych okolicznościach.

Jest ona dedykowana do osób mających trudności z odnajdywaniem się w społeczeństwie. W grupach znajdziemy wiele osób z zaburzeniami osobowości.
Uczestnictwo w terapii grupowej ma tę zaletę, że każdy pacjent otrzymuje wsparcie ze strony pozostałych uczestników.
Zawsze zostaje wysłuchany, otrzymuje rady, co do każdej sytuacji.
Chory ma świadomość tego, że w swoich problemach nie pozostaje osamotniony. Zwiększa szanse na wyleczenie. Terapia może okazać się kluczem do poprawy funkcjonowania w społeczeństwie, przełamania większych barier.Problemy z psychiką w dzisiejszych czasach ma bardzo duża część osób.
Trzeba przyznać, że nie tylko osoby dorosłe, ale również wielu młodych ludzi obecnie ma problemy natury psychicznej.
Takich problemów nigdy nie można bagatelizować. Niezależnie od tego, czy dotyczą one osób dorosłych, czy też nastolatków uczęszczających do szkoły podstawowej lub średniej - zawsze należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który powie, czy potrzebna jest długotrwała psychoterapia, czy też nie.
Często może okazać się, że potrzebna jest tylko jednorazowa wizyta, która będzie odpowiednim nakierowaniem do dalszego działania.

Czasem potrzebna jest długotrwała terapia indywidualna lub nawet terapia grupowa - warto jednak porozmawiać na temat swoich problemów z odpowiednim człowiekiem, dzięki czemu na pewno będzie nam lżej.

Duża ilość osób boi się, że opowiadając swoim bliskim o swoich kłopotach z psychiką zostanie uznanych za wariata.
Tak, takie głupie pojęcie funkcjonuje w naszym społeczeństwie.
Jednak tak nie można mówić o ludziach, którym po prostu czasem mylą się pewne rzeczy i potrzebna jest im profesjonalna pomoc w naprostowaniu odpowiedniego toku myślenia.

Dlatego dla niektórych lepiej udać się do psychologa lub psychiatry, który zawsze wysłuchuje swoich pacjentów.

Jeżeli nie chcemy nikomu mówić o tym, że będziemy brali udział w takich spotkaniach, to nic nie musimy przecież nikomu zdradzać.
W szczególności, że takie spotkania nie odbywają się często.
Zawsze można coś wymyślić, aby wziąć udział w takim spotkaniu.W krajach bogatych i zróżnicowanych kulturowo, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi fakt, że ktoś korzysta z pomocy psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Amerykanie uważają, że jeżeli potrzebna jest ci psychoterapia, czy wizyta u psychiatry, to nie zwlekaj tylko idź.
Bo to taka sama potrzeba, jak pójście do kardiologa lub laryngologa, czy stomatologa.
Gdy coś dokucza trzeba się ratować poprzez leczenie.
Jednak nie w każdym kraju jest tak daleko idąca tolerancja i zrozumienie.
W Polsce z każdym rokiem pod tym względem jest coraz lepiej.

Lecz jeszcze dziesięć lat temu ludzie wstydzili się wizyty u psychologa.

Nie mówiąc już o wizycie u psychiatry.
Dziś świadomość Polaków zmienia się i wizyta u psychologa, a nawet u psychiatry nie jest już powodem szeptów i wstydu. Podobnie, jak terapia grupowa, która jednoczy na przykład byłych alkoholików.
Nawet w niewielkich miejscowościach powstają grupy wsparcia AA, do których przynależą trzeźwi alkoholicy.
Wspierają się nawzajem, korzystają z pomocy psychologa i wspólnie walczą o każdy dzień bez alkoholu.
Nie jest to łatwe, lecz jest możliwe.
Gdyż można spotkać ludzi trzeźwych od 10 lub nawet 15 lat. I coraz częściej deklarujących, że nie sięgną więcej po alkohol.

Psychoterapia jest jedną z metod psychologicznych.

Pomaga w pozbyciu się różnych problemów, z którymi sam człowiek nie może sobie poradzić.

Istnieją różne techniki i metody psychoterapeutyczne opracowane przez naukowców, a oparte na dowodach naukowych co do ich skuteczności.Psychoterapia jest jedną z aktualnie znanych metod leczenia schorzeń oraz zaburzeń związanych z ludzką psychiką.

W zależności od schorzenia, stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii, które są dopierane przez osobę przeprowadzającą psychoterapię.

Ogólnie psychoterapia polega na prowadzeniu rozmowy z pacjentem, przywoływaniu wspomnień, nauczaniu sposobu pozytywnego myślenia.

Jedną z rodzajów psychoterapii jest terapia grupowa.

Przeprowadza się ją w w grupach ludzi, którzy mają ten sam problem.
W trakcie trwania terapii grupowej każdy z pacjentów opowiada o swoim problemie, o postępach w radzeniu sobie z nim. Ten rodzaj psychoterapii jest o tyle dobry, że osoba z niej korzystająca może wymieniać się doświadczeniami, sposobami leczenia z osobami cierpiącymi na to samo.
Ludzie z takimi samymi schorzeniami wspierają się nawzajem i tym samym prościej jest im robić postępy w leczeniu.
Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że nikt tak naprawdę nie zrozumie nas tak dobrze, jak osoba która przeżywa to samo. Jednym z rodzajów wsparcia jest właśnie zrozumienie, a niestety często osoby, które nie miały nigdy takiego samego problemu nie są w stanie do końca go zrozumień.
Oczywiście terapia grupowa wymaga otworzenia się przed innymi, jednak mimo wszystko jest również bardzo skuteczna.
Często terapie grupowe stosuje się w przypadku ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków, ale również w przypadku ludzi, którzy nie potrafią sobie radzić ze świadomością tego że są ciężko albo nawet nieuleczalnie chore.Psychoterapeuta Kraków .
Dodane: 03-01-2020 10:32

Widok do druku:

Psychoterapeuta Kraków