Najnowsze badania wykazują, że ok.
90% dzieci w wieku 5-10 lat ma problem z chorobami zębów i dziąseł.Problem jest zatem poważny.
Żaden dentysta nie zechce pracować na przestarzałym sprzęcie, który nie spełnia wymogów i więcej może przynieść szkód niż pożytku.
Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów.
W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce.
Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka.
I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie.
Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł.
Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby.
Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne.Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.W każdym gabinecie dentystycznym jest zakres jego usług, jednak do najbardziej popularnych możemy zaliczyć: - w przypadku profilaktycznego leczenia, jest to fluoryzacja, piaskowanie zębów, lakierowanie oraz lakowanie zębów. Tych kilka metod najczęściej dentysta stosuje u małych pacjentów, jednak na fluoryzację i piaskowanie może udać się każdy. - w zakresie stomatologii zachowawczej, znajdziemy takie możliwości jak leczenie ubytków zębów oraz leczenie kanałowe zębów. - estetyczna, pozwala nam na najbardziej popularny zabieg , czyli wybielanie zębów, założenie licówek kompozytowych lub porcelanowych, a dla bardziej wymagających nałożenie specjalnej biżuterii nazębnej. -chirurgia dentystyczna, pozwala na ekstrakcje zębów mlecznych oraz stałych - dziecięca to wspomniane już wcześniej lakowanie, lakierowanie zębów oraz w niektórych gabinetach dentystycznych jest możliwość wyboru kolorowych plomb dla dzieci. - protetyka pozwala na odbudowę zębów, zakładanie koron i mostów oraz na wykonanie protez. Praktycznie każdy gabinet dentystyczny wykonuje usługi tego typu, jednak na pewno podejście do pacjenta jak również ceny są różne.Plomby to podstawowe uzupełnienie stosowane w stomatologii.
Odbudowują one ząb po leczeniu próchnicy, a także innych zabiegach.
Kiedy trzeba wymieniać je na nowe? Zasadniczo, czas wymiany plomb na nowe uzależniony jest głównie od ich jakości, a także stanu. Dobry, prywatny stomatolog stosuje najczęściej plomby światłoutwardzalne, które są utwardzane światłem.
Takie plomby są bardzo trwałe i mogą służyć na wiele lat.
Są także estetyczne.Są to plomby amalgamatowe, które mają szarawy odcień.
Są one także mniej trwałe.Aby utrzymać uzębienie w dobry stanie trzeba również systematycznie dbać o higienę jamy ustnej.
Wszystko to sprawia, że osoby o pięknym, hollywoodzkim uśmiechu są bardzo pozytywnie odbierane przez otoczenie. Jeżeli natura nie obdarzyła nas równymi i białymi zębami, to nic straconego.Profesjonalny gabinet dentystyczny na pewno będzie w stanie nam pomóc.
W dzisiejszych czasach dobry stomatolog może nie tylko bezpiecznie wybielić zęby, może także skorygować ich kształt.Mostki i implanty pozwalają wypełnić nieestetyczne przerwy między zębami.
Dentysta z pewnością doradzi nam co wybrać w konkretnym przypadku.Wiadomo, że zabiegi w gabinecie są drogie.
Warto jednak wydać na swój uśmiech trochę więcej pieniędzy.